Η Ανθρωπιστική Οργάνωση KIDS SAVE LIVES αναπτύσσει καινοτόμα εθνικά ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ σε Ελλάδα και Κύπρο, με στόχο την ανάπτυξη δικτύων Community First Responders & Αυτόματων Εξωτερικών Απινιδωτών! Απευθυνόμενη σε ΟΛΟΥΣ, ενηλίκους, εφήβους και ΠΑΙΔΙΑ, υλοποιεί ταυτόχρονα εκπαιδευτικά προγράμματα και διαγωνισμούς με στόχο την ενημέρωση στην ΚΑΡΠΑ και τις Πρώτες Βοήθειες σε επείγουσες καταστάσεις.
Το σχολείο μας επωφελούμενο αυτών των δράσεων συμμετείχε σε webinar τριών (3) διδακτικών την Τετάρτη 15/03/2023 με τους μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου.
Το webinar εντάχθηκε στη δράση «Ενημερώνομαι – Γνωρίζω. Προστατεύομαι – Προστατεύω» του άξονα «Σχολείο και Κοινότητα» στα πλαίσια της αυτοβελτίωσης – αυτοαξιολόγησης της σχολικής μονάδας.
Το σχολείο θα συμμετέχει και στο διαγωνισμό του KIDS SAVE LIVES με ομάδα «νεαρών διασωστών» που συγκροτεί και προπονεί η γυμνάστρια κα. Τζένη Νικολάου η οποία έχει τη γενική διοργάνωση.

Tags: , , ,