Με μεγάλη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών της Β’ τάξης πραγματοποιήθηκε η  διδακτική επίσκεψη στα Μετέωρα και στα Τρίκαλα στα πλαίσια των μαθημάτων : Τεχνολογία και Φυσικής Αγωγή, την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024.

Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν , αρχικά στην Μονή Βαρλαάμ στα Μετέωρα, όπου θαύμασαν τα εκθέματα στον χώρο και τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούσαν στην καθημερινή τους διαβίωση οι μοναχοί της μονής.

Στην συνέχεια επισκέφθηκαν το Αθλητικό Μουσείο Τρικάλων, όπου ξεναγήθηκαν στον χώρο απολαμβάνοντας τα εκθέματα τα οποία έχουν συλλεχθεί κυρίως από τους Βασίλη Πελίγκο, Σπύρο Μπονώτη και δωρεές πολιτών. Παρουσιάζουν την αθλητική ιστορία των Τρικάλων από το 1896 ως σήμερα.

Στον δεύτερο όροφο ξεναγήθηκαν στην αίθουσα τροπαίων του τοπικού αθλητισμού.

Τέλος στο Ιστορικό κέντρο των Τρικάλων , υπήρξε χρόνος για φαγητό σε μαγαζιά της περιοχής.

Συνόδευσαν: Καρανίκα Αικατερίνη, Κυριακάκης Παναγιώτης, Νικολάου Πολυξένη, Νταμάνη Νάντια,  και Παλάτος Χρήστος

Ακολουθούν φωτογραφικά στιγμιότυπα.

Tags: , ,