Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας, από τις 30 Απριλίου μέχρι τις 5 Μαΐου 2018, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν ενημερωτικές εκδηλώσεις που αφορούσαν και στους τέσσερις προτεινόμενους άξονες της συγκεκριμένης δράσης, δηλαδή «Κυκλοφοριακή Αγωγή και Οδική Ασφάλεια», «Διατροφή και ποιότητα ζωής», «Πρόληψη εθισμού και εξαρτήσεων» και «Έμφυλες ταυτότητες». Εκτός από τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες των εκπαιδευτικών του σχολείου πραγματοποιήθηκαν οι παρακάτω ενημερωτικές ομιλίες από εκπροσώπους φορέων από σχετικό κατάλογο που έχει συγκροτήσει το ΙΕΠ με σκοπό να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου υλοποιώντας σχετικές βιωματικές δραστηριότητες.
1.«Πρόληψη από τροχαία ατυχήματα» από Αξιωματικό της Τροχαίας Λάρισας
2. «Τα στερεότυπα στα επαγγέλματα» από την υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Λάρισας, κυρία Βλαχοδήμου Ε.
3. Παράλληλα, διοργανώθηκε εντός του σχολείου απογευματινή δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των γονέων με τη συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και θέμα «Ο ρόλος της οικογένειας στην πρόληψη των εξαρτήσεων» από τις κυρίες Νταφούλη Ε. και Πεντεδέκα Μ. του ΚΕΘΕΑ- ΕΞΟΔΟΣ Λάρισας.

Tags: ,