Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2017, οι μαθητές της Α΄ Τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Όλιβερ Τουίστ», στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών.  Στο Δημοτικό Θέατρο Λάρισας,  η Παιδική Σκηνή Θεσσαλονίκης παρουσίασε σε μικρούς  και μεγάλους  μαθητές  ένα μαγευτικό  μιούζικαλ  βγαλμένο από το κλασικό ομώνυμο αριστούργημα του Καρόλου Ντίκενς. Κεντρικό πρόσωπο ο Όλιβερ, ένα έξυπνο παιδί με μεγάλη δύναμη ψυχής που καταφέρνει και νικά τις δυσκολίες της ζωής στη Βικτωριανή Αγγλία και στέλνει σ? όλους ένα μήνυμα αισιοδοξίας και χαράς. Τον συνόδευαν χαρούμενες νότες, ξεκαρδιστικά στιγμιότυπα και  χορογραφίες που  εντυπωσίασαν τους μικρούς θεατές. Οι ηθοποιοί χόρευαν, τραγουδούσαν και επικοινωνούσαν με τα παιδιά παρουσιάζοντας  την  ιστορία του Όλιβερ, μέσα σε ένα μαγευτικό σκηνικό που ζωντάνευε ανάμεσα σε πολύχρωμες φιγούρες ντυμένες εντυπωσιακά με κοστούμια εποχής.

Tags: ,