Με απόλυτη επιτυχία στους στόχους της πραγματοποιήθηκε  η εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας στα Ιωάννινα στις 26, 27 και 28 Μαρτίου  2024. Ο συγκεκριμένος προορισμός επελέγη διότι έχει ιδιαίτερη πολιτιστική, αρχαιολογική, ιστορική, και θρησκευτική αξία. Οι μαθητές/τριες έμαθαν βιωματικά και απέκτησαν γνώσεις και εμπειρίες στα πλαίσια της ομάδας και του προγράμματος.

Ξεναγήθηκαν και περιηγήθηκαν στο  Νησάκι Ιωαννίνων, στο Μουσείο του Αλή Πασά, στην Μονή Φιλανθρωπηνών, στην  Παλιά πόλη των Ιωαννίνων,  στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων, στα Ζαγοροχώρια (τοξωτό γεφύρι του Κόκκορη, Κήπους, φαράγγι του Βίκου, Μοναστήρι Αγίας Παρασκευής, Μονοδένδρι).

Η αποστολή διασκέδασε σε μαγαζί με ελληνική μουσική. Πραγματοποιήθηκε μία στάση στην Καλαμπάκα κατά την μετάβαση και δύο στην επιστροφή σε Μέτσοβο και Καλαμπάκα.

Συνόδεψαν οι  εκπαιδευτικοί: Παλάτος Χρήστος (αρχηγός), Καρανίκα Κατερίνα, Κυριακάκης Παναγιώτης, Μπαβέτσιας Αχιλλέας και Τζέλλα Αλεξία.

Μερικά φωτογραφικά στιγμιότυπα.