Την Παρασκευή  5 Οκτωβρίου  2021, 50 μαθητές του σχολείου (35 από τη Β΄ Τάξη και 15 από τη Γ΄) πήραν μέρος στον 82ο  Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ» που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.  Σκοπός του διαγωνισμού είναι η καλλιέργεια της μαθηματικής σκέψης και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των μαθητών σε ένα καθαρά διανοητικό τομέα αλλά και η επιλογή των μαθητών που θα στελεχώσουν τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς.

Για την άριστη διοργάνωση της διαδικασίας που πραγματοποιήθηκε σε αίθουσες του σχολικού κτιρίου καθώς  και για την προετοιμασία των μαθητών ευχαριστούμε τους Μαθηματικούς του σχολείου μας κ.κ. Αγορίτσα Χρήστο, Γιβροπούλου Κατερίνα, Καραούλη Βασιλική, Μουστάκα Χρήστο και Σπύρου Θεοφάνη. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στους μαθητές μας!

Tags: , , ,