Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, στο πλαίσιο της εναρμόνισης του εορτασμού της 9ης Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2022 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο οργάνωσε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις.

Συγκεκριμένα έγινε πεζοπορία μέχρι τον κυκλικό κόμβο της Νέας Σμύρνης και στη συνέχεια παράλληλα με το ποτάμι μέχρι το Αλκαζάρ. Εκεί μαθητές και μαθήτριες με τη συμμετοχή και καθηγητών, ασχολήθηκαν με αθλητικές δραστηριότητες όπως ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλεϊ, ρακέτες, γκολφ κ.ά. Λίγο πριν την αναχώρηση είχαμε μία ευχάριστη συνάντηση με την περιφερειακή διευθύντρια Εκπαίδευσης Θεσσαλίας κα. Ζιάκα Βασιλική και τον αναπληρωτή Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας Ζέρβα Νικόλαο που βρέθηκαν επίσης στον ίδιο χώρο.

Στις 12:00 περίπου ξεκίνησε η επιστροφή στο σχολείο από τη γέφυρα του Αλκαζάρ και τις οδούς Βενιζέλου και Νικηταρά. Συνολική απόσταση 6,3 χιλιόμετρα.

Tags: , , , ,