Θερμά Συγχαρητήρια στους μαθητές  της Β΄ Γυμνασίου  του σχολείου μας, Βλησσάρη Βασίλειο και Ροντούλη Γεώργιο, που διακρίθηκαν στον Διαγωνισμό “Πυθαγόρας” της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας!

Τα τελευταία 80 χρόνια, η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ)  διεξάγει τους μεγαλύτερους και εγκυρότερους διαγωνισμούς για τα Μαθηματικά στην Ελλάδα. Μέχρι τώρα, το κοινό τους ήταν οι μαθητές που διακρίνονται στα Μαθηματικά του Γυμνασίου και του Λυκείου (διαγωνισμοί Θαλής, Ευκλείδης, Αρχιμήδης) ή που βλέπουν τα Μαθηματικά και σαν παιχνίδι (διαγωνισμός Δημοτικού) με στόχο να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές τη μαθηματική σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα. Η ΕΜΕ αποφάσισε, με αφορμή τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της, τη δημιουργία ενός νέου διαγωνισμού με το όνομα ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ. Οι στόχοι του νέου διαγωνισμού είναι:

? Να αναπτύξουν οι μαθητές την κριτική τους ικανότητα και σκέψη.

?Να αναγνωρίσουν οι μαθητές τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα.

Tags: ,