Τις Hi Tech εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων που φιλοξενούνται στον  Πολυχώρο «ΘΕΣΣΑΛΙΑ» επισκέφθηκαν και θαύμασαν  μαθητές της Α΄ και Β΄ Τάξης του σχολείου μας, τη Δευτέρα, 4 Νοεμβρίου 2019. Η έκθεση του μουσείου αρχαίας ελληνικής τεχνολογίας ξαναζωντανεύει 300 περίπου εξαιρετικές εφευρέσεις του αρχαιοελληνικού τεχνολογικού θαύματος (από το ρομπότ ? υπηρέτρια του Φίλωνος μέχρι τον κινηματογράφο του Ήρωνος και από το αυτόματο ωρολόγιο του Κτησιβίου μέχρι τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικυθήρων).

Η λειτουργία της γίνεται  στο πλαίσιο της φιλοξενίας του Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας «ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΤΣΑΝΑΣ», στη Λάρισα. Πρόκειται για την εγκυρότερη (καθότι στηρίζεται αποκλειστικά στην ενδελεχή μελέτη της αρχαιοελληνικής, λατινικής και αραβικής γραμματείας, των αγγειογραφικών πληροφοριών και των ελαχίστων σχετικών αρχαιολογικών ευρημάτων) και την πληρέστερη έκθεση του είδους της παγκοσμίως. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Γκουνέλα Μ., Καρανίκα Κ., Καρανάσιου Ν., Μανούσιου Γ., Παντσέλη Ε., Σιώκας Α. και Τζέλλα Α.

Tags: , , ,