Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος οι μαθητές/τριες του τμήματος Β6 του σχολείου μας υλοποίησαν ακόμη δύο δραστηριότητες με τη βοήθεια συνεργατικών ψηφιακών εργαλείων. Στόχοι της πρώτης δραστηριότητας αυτής είναι οι μαθητές/τριες:

• να προβληματιστούν γύρω από την ασφάλεια στο διαδίκτυο και τα fake news, τα οποία μπορούν να αποπροσανατολίσουν ή να δημιουργήσουν πολύ μεγαλύτερα προβλήματα από όσα μπορούν να επιλύσουν,
  • να εκπαιδευτούν στην κριτική αξιολόγηση και επιλογή έγκριτων δημοσιευμάτων και πηγών πληροφόρησης και
  • να γνωρίσουν τρόπους δράσης και μέσα για την καταστολή του φαινομένου της παραπληροφόρησης για ζητήματα που σχετίζονται με την πανδημία του Covid-19, όπως την ειδική πλατφόρμα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας με τίτλο «Ειδοποίηση απάτης» όπου δίνεται η δυνατότητα σε όλους να αναφέρουν κάθε παραπληροφόρηση που πέφτει στην αντίληψή τους και αφορά στην πανδημία.

Αποτέλεσμα αυτής της δραστηριότητας είναι  να δημιουργήσουν ψηφιακό διαδικτυακό πίνακα για το θέμα της πανδημίας στο συνεργατικό ψηφιακό εργαλείο padlet.

Η δεύτερη δραστηριότητα υπηρετεί τους εξής στόχους:

• η οικειοποίηση από τους μαθητές/τριες των μέτρων που μπορούν να ληφθούν για τη διαχείριση του προβλήματος της πανδημίας,
  •  η δημιουργία διάθεσης  συμμετοχής σε δράσεις και πρωτοβουλίες για το περιβάλλον,
  •  η άσκηση στην επικοινωνία με χρήση  πολλών σημειωτικών τρόπων ταυτόχρονα (βίντεο, κείμενο κ.ά.),
  • η δημόσια προβολή  των προσωπικών  κρίσεων  και  πεποιθήσεων και γενικότερα  η  δημόσια  έκφραση  λόγου.

Αποτέλεσμα αυτής της δραστηριότητας είναι  να δημιουργήσουν το δικό τους βίντεο το οποίο αναρτήθηκε στο κανάλι του σχολείου στο youtube.

Tags: , ,