Συνεχίζοντας την παράδοση του σχολείου, μαθητές του 2ου Γυμνασίου ενίσχυσαν και φέτος το Αστέρι της Ευχής (Make A Wish) Ελλάδας.

Με τον τρόπο αυτό θέλησαν να βοηθήσουν στην εκπλήρωση ευχών, των παιδιών που δίνουν αγώνα ζωής και να τους μεταφέρουν μηνύματα συμπαράστασης, αγάπης και αισιοδοξίας. Με πρωτοβουλία της  εκπαιδευτικού του σχολείου μας  κας Τζέλλα Αλεξίας διατέθηκαν τα αστέρια της ευχής  στους καθηγητές και στους μαθητές μας και συγκεντρώθηκε το ποσό των 500 ευρώ.

Επιπλέον, για μια ακόμη χρονιά οι μαθητές του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν σε εθελοντικό κάλεσμα για προσφορά τροφίμων μακράς διαρκείας  τα οποία παραδόθηκαν στο Φιλανθρωπικό Σωματείο «Ιωάννης ο Χρυσόστομος» για τις ανάγκες του Παιδικού  Σταθμού και του Κοινωνικού Ξενώνα Φιλοξενίας του.

Έτσι με αφορμή τις Άγιες ημέρες, όλοι ένοιωσαν τη χαρά και τη συγκίνηση που προσφέρει ο εθελοντισμός και την αξία της προσφοράς.

Tags: , ,