Την Δευτέρα 11/3/2024 τα τμήματα Β2 και Β5 του σχολείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Στρατιωτικό Κτηνιατρικό Μουσείο και στο υπαίθριο Μουσείο Αρμάτων, που εδρεύουν στην 1η Στρατιά.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια των μαθημάτων της Γεωγραφίας και της Ιστορίας, με την συνοδεία των καθηγητριών Αντωνίου Μαρίας, Καρανάσιου Νικολέττας και Νταμάνη Νάντιας. Στο Κτηνιατρικό μουσείο οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν από τον κ. Κοντογιάννη ο οποίος τους ενημέρωσε για την ιστορία της Στρατιωτικής Κτηνιατρικής Υπηρεσίας. Συγκεκριμένα αναφέρθηκε στην ιστορία των ανθρώπων και των ζώων που υπηρέτησαν σε αυτή, την εξέλιξή της μέχρι τις μέρες μας καθώς και για τη δημιουργία του Μουσείου που είναι ένα από τα πέντε που υπάρχουν σε όλο τον κόσμο και το μοναδικό στα Βαλκάνια.

Στο Μουσείο Αρμάτων η ξενάγηση έγινε από τον κ. Ζιώγα ο οποίος τους ενημέρωσε για τα είδη και τη χρήση των αρμάτων του Ελληνικού Στρατού.

Tags: , ,