Την Πέμπτη 10/10/2019, μαθητές και μαθήτριες της γ? τάξης έκαναν πεζοπορία από το καταφύγιο ως την κορυφή του Κισσάβου και πίσω. Έτσι ο συνολικός αριθμός των επιτυχημένων προσπαθειών του σχολείου μέχρι την κορυφή, ανέβηκε πλέον σε τρεις.

Με σύμμαχο τον υπέροχο καιρό, την απαραίτητη συνδρομή των στελεχών του Ορειβατικού Συλλόγου, του ιατρού Χατζούλη Χρήστου και των συνοδών καθηγητών, 92 μαθητές και μαθήτριες ολοκλήρωσαν με επιτυχία την προσπάθεια – μερικοί εκ των οποίων φτάνοντας ή και ξεπερνώντας τα όρια αντοχής τους. Στη συνέχεια η αποστολή κατέβηκε με τα πούλμαν στο χωριό Σπηλιά όπου γευμάτισαν σε ταβέρνα στο κέντρο του χωριού.

Η πεζοπορία έγινε στα πλαίσια διδακτικής επίσκεψης στο μάθημα της φυσικής αγωγής και οργανώθηκε από τις γυμνάστριες του σχολείου Μπίκα Αικατερίνη (αρχηγός) και Νικολάου Πολυξένη. Την αποστολή συμπλήρωσαν οι καθηγητές Καρανίκα Αικατερίνη, Παλάτος Χρήστος και Τσιάρας Νικόλαος.

Ακολουθούν φωτογραφίες.

Tags: , ,