Την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών  της Α΄ Γυμνασίου του σχολείου μας  στους Γόννους Λάρισας. Ο συγκεκριμένος προορισμός επελέγη διότι έχει ιδιαίτερη πολιτιστική, αρχαιολογική και ιστορική  αξία. Έτσι επισκέφτηκαν το λαογραφικό μουσείο και την πινακοθήκη Γόννων.

Στο λαογραφικό, οι μαθητές/τριες εντυπωσιάσθηκαν από τα εκθέματα που παρουσίασε ο κ. Καραβιδές  Βασίλης. Είδαν και συζήτησαν για τα μηχανήματα, τα εργαλεία, τα σκεύη τον ρουχισμό και τα είδη της καθημερινής ζωή μιας άλλης εποχής.

Στην συνέχεια ακολούθησε η ξενάγηση στον χώρο της πινακοθήκης Γόννων, όπου υπάρχουν πίνακες ζωγραφικής με μεγάλο ενδιαφέρον. Πολλά είναι δημιουργήματα του κ. Ζήση Παπαδημητρίου αλλά και γνωστών Ελλήνων και ξένων ζωγράφων.

Τέλος, υπήρξε χρόνος για παιχνίδι και φαγητό στο χώρο της κεντρικής πλατείας του χωριού.

Η συμπεριφορά των μαθητών και μαθητριών ήταν άριστη. Τους μαθητές/τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί:

Παλάτος Χρήστος αρχηγός και συνοδοί: Αθανασιάδου Ελένη, Δεδικούση Κωνσταντίνα,  Καρανάσιου Νικολέτα, Τσιούρβα Μαρία και Καραγιάννη Γεωργία.

Στιγμιότυπα:

Tags: , ,