Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017 μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Ο  Φιλάργυρος» του Μολιέρου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 6ου ΓΕΛ Λάρισας,  έχοντας έτσι την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με ένα από τα διασημότερα κλασικά έργα της γαλλικής λογοτεχνίας .

Πρόκειται για μια  εκπληκτική κωμωδία καταστάσεων με σαφές μήνυμα κατά της φιλαργυρίας που βγαίνει αβίαστα μέσα από απρόοπτες κωμικές καταστάσεις. Ένα έργο πάντα επίκαιρο, ιδιαίτερα στις σημερινές δύσκολες καταστάσεις που ζούμε. Ένα έργο με χιούμορ, γεμάτο περιπέτεια, δράση που εξάρει τη δύναμη της αγάπης και της καλοσύνης ενώ εξυμνεί την έννοια της οικογένειας. Μετά από πολλές περιπέτειες και πολύ γέλιο, όλα έχουν απρόσμενα ευτυχισμένο τέλος.

Η παράσταση, από τη Θεατρική Σκηνή  ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΗΣΗ,  πρόσφερε δύο ώρες ξέγνοιαστες και ευχάριστες, πλαισιωμένη με πολλή μουσική και τραγούδια.

Tags: , ,