Ολοκληρώθηκε η δημιουργία  ενός ακόμη πίνακα ζωγραφικής από ομάδα μαθητών του σχολείου μας υπό  την επίβλεψη της καθηγήτριας των Καλλιτεχνικών κας Αντωνίου Μαρίας. Πρόκειται για έναν τρίπτυχο πίνακα σε καμβά εμπνευσμένο από το έργο του Πάουλ Κλέε   «Κήποι του ναού» (1920), που απεικονίζει εντυπώσεις του ζωγράφου από την επίσκεψή του στην Τυνησία. Ο πίνακας έχει τη λαμπρότητα ενός «παραθύρου βιτρό» σε μια ηλιόλουστη μέρα. Το έργο του Κλέε «μιλά» στις αισθήσεις μας όπως η μουσική. Η ζωγραφική του είναι ?για πολλούς- η «μουσική δωματίου» της σύγχρονης τέχνης.

Στη δημιουργία του πίνακα, που κοσμεί ένα από τα κλιμακοστάσια του σχολείου, συμμετείχαν οι μαθητές της Γ΄ Τάξης: Δραγατζίκη Μαρία, Ζαχάκη Κατερίνα, Καραθανάση Γεωργία, Κερμελίδη Κατερίνα, Λαμπρούλη Γεωργία και Φώτος Εμμανουήλ. Επιπλέον, μαθητές του σχολείου έχουν ζωγραφίσει έναν σημαντικό αριθμό  πινάκων που είναι  αντίγραφα έργων μεγάλων ζωγράφων της μοντέρνας  τέχνης όπως ο Δημήτρης Μυταράς, ο Βίνσεντ Βαν Γκώγκ, ο Βασίλι Καντίνσκι, ο Γκούσταβ Κλιμτ, κ.ά. καθώς και πρωτότυπων συνθέσεων. Τα έργα αυτά στολίζουν τους διαδρόμους του κτιρίου, τα γραφεία του διευθυντή, των υποδιευθυντών και των καθηγητών καθώς και αίθουσες διδασκαλίας ομορφαίνοντας  το χώρο.

Με αυτό τον τρόπο, μέσα από την εκπαίδευση, οι μαθητές έρχονται σε επαφή με τους ζωγράφους και τα μοναδικής αισθητικής έργα τους με τρόπο βιωματικό και καλλιεργούν  την ψυχισμό και την αισθητική τους.