Στην Κέρκυρα πραγματοποίησαν εκπαιδευτική εκδρομή από τις 24 έως τις 26 Απριλίου 2024 οι μαθητές/τριες της Γ’ Γυμνασίου. Κατά την παραμονή τους στο νησί των Φαιάκων επισκέφτηκαν τον Ι.Ν. του Αγίου Σπυρίδωνα , την Παναγία των Βλαχερνών, τα καντούνια της παλιάς πόλης και  το Κανόνι. Περπάτησαν στη Σπινιάδα, την μεγάλη πλατεία της Κέρκυρας , στο Λιστόν (τον πιο κεντρικό πεζόδρομο) και ανέβηκαν στο Παλιό Φρούριο απ’ όπου θαύμασαν την απίθανη θέα στο νησί. Θαύμασαν τα εκθέματα του Μουσείου Ασιατικής Τέχνης, περιηγήθηκαν στο πάρκο του ανακτόρου του Μον Ρεπό και επισκέφθηκαν την Παλαιοκαστρίτσα. Κατά την μετάβαση και επιστροφή πραγματοποιήθηκαν δύο στάσεις στα Ιωάννινα και στην Καλαμπάκα.

Ο συγκεκριμένος προορισμός εκτός από σημαντικός πόλος έλξης για τους τουρίστες έχει και ιδιαίτερη πολιτιστική, ιστορική, αρχαιολογική και θρησκευτική αξία. Κατά την τριήμερη παραμονή τους λοιπόν στην Κέρκυρα οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα αλλά και την ευκαιρία να εμβαθύνουν τις ιστορικές τους γνώσεις , να ενδυναμώσουν το θρησκευτικό τους φρόνημα, να αποκτήσουν νέες ταξιδιωτικές   εμπειρίες  καθώς και να καλλιεργήσουν την κοινωνικότητά τους μέσα από τη συμβίωση και την ψυχαγωγία λειτουργώντας ομαδικά και συνεργατικά.

Συνοδοί: Παλάτος  Χρήστος (αρχηγός) , Αθανασιάδου Ελένη,  Δουμακή Βασιλική, Τσιάρας Νικόλαος.

Φωτογραφικά στιγμιότυπα:

Tags: , ,