Την Πέμπτη 25-01-24, υλοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα «Ο ρόλος του εκπαιδευτικού στην προαγωγή της υγείας – διατροφής». Εισηγήτρια ήταν η κα. Τσολάκη Κατερίνα κλινική μοριακή διαιτολόγος msc δημόσιας υγείας προϊσταμένη τμήματος διαιτολογίας Π.Γ.Ν. Λάρισας.

Αφετηρία ήταν η αρνητική διαπίστωση του συνεχώς αυξανόμενου ρυθμού εμφάνισης χρόνιων νοσημάτων, όπως η παχυσαρκία, ο σακχαρώδης διαβήτης, τα καρδιαγγειακά νοσήματα στις νεότερες ηλικίες. Κύρια αιτία αυτών των παθήσεων αποτελεί η κακή διατροφή και αν στον τομέα αυτό ο ρόλος της οικογένειας είναι σημαντικός, αδιαμφησβήτητος είναι και ο ρόλος του σχολείου.

Έτσι συζητήθηκε η προώθηση της υγιεινής, «μεσογειακής» διατροφής μέσω των αναλυτικών προγραμμάτων αλλά και η ρύθμιση, μέσω υγειονομικών διατάξεων, των προϊόντων που πωλούνται στα κυλικεία.

Διαπίστωση όλων ήταν ότι είναι ανάγκη να αναπτυχθούν δράσης ενημερωτικές αλλά και βιωματικές ώστε να υπάρξει αλλαγή στη στάση και τις συνήθειες των νέων.

Το σχολείο δημόσια ευχαριστεί την κα. Τσολάκη για την ενημέρωση.