DSC08841 Την Τετάρτη 2-3-2016 και την Παρασκευή 4-3-2016, η Σοφία Καστανίδου, Dr. Επιστημών της Αγωγής, Υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Λάρισας, επισκέφτηκε το σχολείο μας και συνομίλησε με τους μαθητές της Α’ Τάξης, ανά τμήμα, για τη σημασία της συνεργασίας, του θετικού κλίματος τάξης και της ανάγκης να επιλύονται τα προβλήματα με διάλογο και όχι με βία, λεκτική ή σωματική. Μέσα από συζήτηση και δραστηριότητες σε ομάδες (η συνεργασία συμβάλλει στη θετική αλληλεπίδραση των μαθητών), οι μαθητές προβληματίστηκαν για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να καλλιεργήσουν καλές σχέσεις, να σέβονται το συμμαθητή τους και να μην απομονώνουν ή απορρίπτουν κάποιον.

Tags: , ,