Η ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού της Λάρισας σε θέματα βιώσιμης αστικής κινητικότητας και ασφάλειας ήταν το αντικείμενο ενημέρωσης με τίτλο «Ηλεκτρικό Πατίνι – Ποδήλατο: έξυπνη και ασφαλής μετακίνηση στην πόλη» που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο των Πολιτών του Δήμου Λαρισαίων σε συνεργασία με πολλούς φορείς της πόλης.

Τη συγκεκριμένη εκδήλωση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον μαθητές και μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου του σχολείου μας, στις 29 Μαρτίου 2023, στο αμφιθέατρο της Δημοτικής Πινακοθήκης Λάρισας – Μουσείο Γ. Ι. Κατσίγρα. Οι συμμετέχοντες γνώρισαν τις ποδηλατικές αστικές διαδρομές της πόλης, τον ΚΟΚ που αφορά τα δίτροχα μέσα μετακίνησης (ποδήλατα, ηλεκτρικά πατίνια) και ενημερώθηκαν για τους κινδύνους ασφάλειας όταν παραβιάζεται ο ΚΟΚ και για την αντιμετώπιση των τραυματισμών σε επίπεδο πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας φροντίδας υγείας.

Tags: , ,