Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, τα τμήματα Γ1-Γ2-Γ3 στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, πραγματοποίησαν Διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη και στο Διαχρονικό Μουσείο Λάρισας. Στην Πινακοθήκη, ξεναγήθηκαν σε όλους τους εκθεσιακούς χώρους και ενημερώθηκαν αναλυτικά από τον εικαστικό και Ιστορικό Τέχνης κ.Χριστάκη για τους ζωγραφικούς πίνακες της συλλογής Κατσίγρα. Οι μαθητές διέκριναν χαρακτηριστικά της τεχνοτροπίας κάθε καλλιτέχνη και έμαθαν χρήσιμα στοιχεία για την εποχή που δραστηριοποιήθηκαν. Ξεχωριστές εντυπώσεις άφησε στη συνέχεια η ξενάγηση από την υπεύθυνη κ. Μαργαριτοπούλου, στην περιοδική έκθεση φωτογραφίας του καταξιωμένου φωτογράφου Στράτου Καλαφάτη που φιλοξενείται στο Μουσείο, με θέμα «Άθως- τα χρώματα της πίστης»,ένα εικαστικό οδοιπορικό στη μοναστική κοινότητα του Αγίου Όρους, ενώ παρακολούθησαν και σχετικό βίντεο.

Ακολούθησε η επίσκεψη στο Διαχρονικό Μουσείο όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν και να θαυμάσουν τα εκθέματα των συλλογών που εκτίθενται – από την Παλαιολιθική μέχρι την Οθωμανική περίοδο της Ιστορίας της Θεσσαλίας –  μέσα από την εμπεριστατωμένη παρουσίαση της φιλολόγου και υπαλλήλου του Μουσείου κ. Ζάχου Κατερίνας, πραγματοποιώντας ένα ταξίδι στο χώρο και στο χρόνο και γνωρίζοντας όψεις της καθημερινής ζωής, της θρησκείας και της οικονομίας των προγόνων.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Βασβατέκη Ρ., Καρανίκα Κ., Σιώκας Α., Τζέλλα Α., Τσακνάκης Θ.

Tags: , ,