Το Σάββατο 1η Απριλίου πραγματοποιήθηκε η βράβευση των συμμετεχόντων στον 4ο μαθητικό καλλιτεχνικό και συγγραφικό διαγωνισμό των Γενικών Αρχείων Λάρισας με θέμα «Τα Αρχεία διηγούνται και ζωγραφίζουν για τον ξεριζωμό και την προσφυγιά 1922-2022». Η εκδήλωση έλαβε χώρα στο Χατζηγιάννειο Πνευματικό Κέντρο Λάρισας.

Με αφορμή την επέτειο των 100 χρόνων από τη Μικρασιατική Καταστροφή, οι μαθητές αναμετρήθηκαν με αρχειακά τεκμήρια και προσέγγισαν την τοπική ιστορία. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας Μπιτούλα Σταυρούλα η οποία βραβεύθηκε στην κατηγορία «Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» και Τσαπούρη Έλενα.

Οι μαθήτριες είχαν την αμέριστη βοήθεια και καθοδήγηση της καθηγήτριας καλλιτεχνικών του σχολείου, κας Αντωνίου Μαρίας.

Τις συγχαίρουμε θερμά και ευχόμαστε πάντα να προοδεύουν!

Tags: , ,