Μια συγκινητική  και ευχάριστη  χριστουγεννιάτικη γιορτή διοργανώθηκε με πρωτοβουλία  μαθητών  της Γ΄ Τάξης του σχολείου μας. Με μεγάλη διάθεση  και μεράκι  οι μαθητές  πρόβαλαν κάποια βίντεο και απόσπασμα  ταινίας  σχετικά με το βαθύτερο νόημα των Χριστουγέννων,  τραγούδησαν   χριστουγεννιάτικα κάλαντα με συνοδεία κιθάρας και παρουσίασαν  ένα  θεατρικό δρώμενο βασισμένο στο έργο του Καρόλου Ντίκενς: « Το Πνεύμα των Χριστουγέννων».  Σε αυτό  το θαυμάσιο μυθιστόρημα  ο Σκρουτζ  ανακαλύπτει την ευτυχία, τη γαλήνη και την αγάπη και συνειδητοποιεί  ότι τίποτε δεν είναι πιο πολύτιμο από  αυτά τα συναισθήματα. Οι συντελεστές ης εκδήλωσης καταχειροκροτήθηκαν από τους γονείς, τους καθηγητές και τους συμμαθητές τους.

Στη γιορτή πήραν μέρος : Βαλατσού Εύα, Γεωργοσούλη Μαριέττα, Επισκόπου Ιωάννα (Α΄Τάξη), Μπετχαβέ Μελίνα,  Κοντογιάννης Πέτρος,  Καραβέλη Γρηγορία,  Νικοπούλου Τζωρτζίνα, Νένου Μαριλέττα,  Παπαγιάννης Γιάννης,  Ντριγκόγια Νικολέττα,  Σέλιου Ιωάννα, Πετρωτού Αφροδίτη,  Τσιάκαλου Αντωνία και Χαρίσκου Έλενα. Την επιμέλεια οπτικοακουστικού υλικού είχε ο Σδούγκας Ανάργυρος.

Tags: , ,