Στο πλαίσιο της “Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας κατά της Βίας στο Σχολείο”, υλοποιήθηκαν δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας, την αντιμετώπιση του φαινομένου και την καλλιέργεια ενός συμπεριληπτικού κλίματος αποδοχής και συνεργασίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Λάρισας παρακολούθησαν την προβολή της ταινίας Θαύμα –Wonder του σκηνοθέτη Stephen Chbosky, μια ταινία γεμάτη κοινωνικά μηνύματα για τη φιλία, την αυτοεκτίμηση, την αποδοχή τη διαφορετικότητας και την απόρριψη του bullying. Στη συνέχεια και με αφόρμηση την ταινία η ψυχολόγος του σχολείου κα. Λιάκου Μαρία  μίλησε στα παιδιά για το θέμα της δράσης.

Επιπλέον, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας των Εικαστικών, δημιούργησαν εικαστικά έργα-συνθήματα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, τα οποία εκτίθενται στον ισόγειο χώρο του σχολείου μας.

Tags: , , , ,