Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου, το σχολείο υλοποίησε εκδηλώσεις στα πλαίσια της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με το κοινό για όλα τα σχολεία σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή».Ο σχεδιασμός για την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου, ώστε να εναρμονιστεί με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, τροποποιήθηκε για την περιφέρεια Θεσσαλίας (λόγω της πρόσφατης θεομηνίας), για την 19η Οκτωβρίου.

Το σχολείο ανταποκρινόμενο οργάνωσε αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες και συγκεκριμένα:

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί έκαναν πεζοπορία μέχρι το πάρκο Αλκαζάρ από τον περιφερειακό δρόμο που μαζί με την επιστροφή μέσω γέφυρας Αλκαζάρ και τις οδούς Βενιζέλου και Νικηταρά ήταν συνολικής απόστασης 5,7 χιλιομέτρων.

Στο χώρο του Αλκαζάρ έγινε χωρισμός σε ομάδες και έπαιξαν ποδόσφαιρο, βόλεϊ ή ρακέτες. Η Α΄ Γυμνασίου έπαιξε επιπλέον παραδοσιακά παιχνίδια όπως σκυταλοδρομία, αμπάριζα, μήλα κ.ά.

Η οργάνωση έγινε από τη γυμνάστρια του σχολείου κα. Νικολάου Τζένη η οποία μετέφερε και το αναγκαίο αθλητικό υλικό στο χώρο του Αλκαζάρ.

Μερικά στιγμιότυπα από την ημέρα:

Tags: , , ,