Την 17η Νοεμβρίου 2022 το σχολείο μας τίμησε τη γιορτή του Πολυτεχνείου. Τη γιορτή της Δημοκρατίας. Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον εκπαιδευτικοί, γονείς και μαθητές/τριες  παρακολούθησαν την προσπάθεια της οργανωτικής ομάδας της γιορτής, να αναβιώσει τις οδυνηρές αλλά σημαντικές μνήμες των γεγονότων του Πολυτεχνείου.

Κάθε χρόνο τέτοιες μέρες, ο νους μας γυρνά στην Εξέγερση του Πολυτεχνείου. Η κορύφωση των φοιτητικών κινητοποιήσεων ξεκίνησε με τη δράση του φοιτητικού κινήματος ήδη ένα χρόνο πριν, για να μετατραπεί σε χείμαρρο, που παρέσυρε τη νεολαία και τον ελληνικό λαό ενάντια στην 7χρονη δικτατορία της 21ης Απριλίου.

Τις αφηγήσεις, τα ποιήματα, το οπτικοακουστικό υλικό συνόδευσε όπως πάντα η χορωδία του σχολείου με τα μουσικά όργανα. Αποσπάσματα των τραγουδιών και στιγμιότυπα της εκδήλωσης ακολουθούν παρακάτω:

Tags: , , , ,