Την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023, πραγματοποιήθηκε από τους μαθητές του τμήματος Β1 του Γυμνασίου διδακτική επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας, στο πλαίσιο του μαθήματος της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Με αφορμή την «Ημέρα μνήμης θυμάτων του Ολοκαυτώματος», παρουσιάστηκε η έκθεση «Άννα Φρανκ: άσε με να είμαι ο εαυτός μου», στην οποία ξεναγήθηκαν από τους μαθητές του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Λάρισας και του 3ου Γυμνασίου Λάρισας, ειδικά εκπαιδευμένους με πρόγραμμα του Μουσείου Άννας Φρανκ στο Άμστερνταμ. Ακολούθησε βιωματικό σεμινάριο, με στόχο να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές στο ζήτημα σχετικά με τις διακρίσεις και να καλλιεργήσουν την ικανότητα της ενσυναίσθησης.
Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες: Βαρβαρέζου Φανή και Μιχάλη Χρυσούλα.
Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Λάρισας και του 3ου Γυμνασίου Λάρισας για την αξιόλογη δράση τους και την υπέροχη ξενάγηση.

Tags: , ,