Την Παρασκευή 12-11-2021 το τμήμα Α3 του σχολείου μας επισκέφθηκε το «Μουσείο Σιτηρών» στο Μύλο του Παππά στο πλαίσιο του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Οι μαθητές και μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν από την υπεύθυνη του μουσείου κ. Κόντσα τόσο στην έκθεση φωτογραφιών του κου Τ. Τλούπα  (παραδοσιακοί τρόποι καλλιέργειας) όσο και στην έκθεση ιστορίας-λειτουργίας του Μύλου.

Η επίσκεψη αυτή εμπλούτισε και οικοδόμησε γνώσεις και πληροφορίες  που απέκτησαν οι μαθητές/τριες στο μάθημα σχετικά με τη Βιολογική Γεωργία. Τέλος, η εκπαιδευτική επίσκεψη έκλεισε με μία ωραία κατασκευή μακέτας του ιστορικού για την πόλη μας κτιρίου του Μύλου. Συνόδευσαν οι καθηγήτριες κα Σαμουηλίδου και κα Καρανίκα.

Tags: , ,