Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι IMG_1270xs.jpgΤην Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2018, μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας, πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο πλινθοκεραμοποιίας (Τσαλαπάτα) στον Βόλο. Ένα παλιό εργοστάσιο που λειτουργούσε έως το 1970,  με την βοήθεια της τράπεζας ΠΕΙΡΑΙΩΣ  μετατράπηκε σε Μουσείο που έχει ωστόσο διατηρήσει όλα τα τμήματα και τον εξοπλισμό. Έτσι με την ξενάγηση,  οι μαθητές/τριες  κατανόησαν τη διαδικασία παραγωγής τούβλων και κεραμιδιών. Πολύ σημαντικό ρόλο έπαιξε, η εικονική αναπαράσταση λειτουργίας του εργοστασίου που τους εντυπωσίασε ιδιαίτερα. Η διδακτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ξενάγηση στο Ιστορικό και Εμπορικό κέντρο του Βόλου.

Τους μαθητές/τριες μας, συνόδευσαν οι Εξάρχου Μαρία, Καρανίκα Αικατερίνη, Μπαβέτσιας Αχιλλέας, Παλάτος Χρήστος (συντονιστής), Σιώκας Απόστολος και Τζέλλα Αλεξία. Το σχολείο συγχαίρει  δημόσια τους μαθητές/τριες για την υποδειγματική συμπεριφορά τους που αποτελεί παρακαταθήκη και για άλλες επισκέψεις. Τέλος ευχαριστούμε το Τουριστικό γραφείο BARAS TRAVEL και τους οδηγούς του για την ασφαλή μετακίνηση μαθητών και συνοδών.

Tags: , ,