Την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου μαθητές και μαθήτριες των τμημάτων Γ5 και Γ6 του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Μουσείο Θεσσαλικής Ζωής, οικογένειας Συρμακέζη στην Ελάτεια του νομού Λάρισας. Η διδακτική επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Στους φιλόξενους χώρους του μουσείου αρχικά ενημερώθηκαν για τα είδη των Μουσείων και ειδικότερα για το αντικείμενο ενός Λαογραφικού μουσείου και στη συνέχεια συζήτησαν με τον Υπεύθυνο του μουσείου κ. Κ. Συρμακέζη για την καλλιέργεια και τη διαχρονική αξία της ελιάς από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα καθώς επίσης και τη διαδικασία παραγωγής ελαιολάδου και πυρηνέλαιου. Οι μαθητές/τριες δοκίμασαν ελιές από τον βιολογικό ελαιώνα της οικογένειας και μάζεψαν ελιές με τον παραδοσιακό τρόπο «χτενίζοντας» τα κλαδιά. Τέλος ξεναγήθηκαν σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους με συλλογή από γεωργικό εξοπλισμό εποχής.

Υπεύθυνες της διδακτικής επίσκεψης ήταν οι κυρίες Αντωνίου, Γκαρά, Κουκουλή.

Tags: , ,