Την Τρίτη 10/05 ξεκίνησαν οι εκδηλώσεις για τη λήξη του σχολικού έτους 2015-16 και ολοκληρώθηκαν την επομένη. Οι φετινές εκδηλώσεις περιλάμβαναν:

-μουσικοχορευτική παράσταση με τίτλο “Χορεύοντας για την Άνοιξη” στην αυλή του σχολείου

-συναυλία rock μουσικής

-θεατρική παράσταση στο Ωδείο της Λάρισας

-έκθεση έργων στα μαθήματα Τεχνολογίας και Καλλιτεχνικών2o_Gymnasio_Larisas-Xoreytiko_14

Την μουσικοχορευτική παράσταση επιμελήθηκαν οι καθηγήτριες Μπίκα Αικατερίνη, Νικολάου Πολυξένη και Νταμάνη Νάντια. Το θέαμα, που κατά γενική ομολογία ενθουσίασε καθηγητές, μαθητές και γονείς, περιλάμβανε παραδοσιακά τραγούδια και χορούς από όλη την Ελλάδα αφιερωμένα στην άνοιξη και εμβόλιμες περιγραφές από τους αφηγητές. Η άνοιξη αποτέλεσε το φετινό θέμα του πολιτιστικού προγράμματος  “Χορεύοντας για τον Τόπο μας”, το οποίο ξεκίνησε από πέρυσι και ήταν αφιερωμένο στο γάμο.

Φωτογραφίες:

Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη την παράσταση από το κανάλι μας στο youtube.

Ακολούθησε η rock συναυλία, του μουσικού μας συγκροτήματος η οποία επίσης ξεσήκωσε το συγκεντρωμένο πλήθος. Ροκ νότες, αυτοσχεδιασμοί, φωνητικά και στίχοι δημιούργησαν μια μοναδική ατμόσφαιρα που απόλαυσαν όλοι.

Ενημερωθείτε για τις άλλες δύο εκδηλώσεις σε επόμενο άρθρο.

Tags: , , , ,