Oι μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Λάρισας επέλεξαν να κλείσουν το σχολικό τους έτος με μια μοναδική εμπειρία.

Το πρωί της Τρίτης 17 Μαΐου στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στην πρόκληση για την ανάβαση του Κισσάβου (Όσσα). Δοκίμασαν έτσι με τον καλύτερο τρόπο την φυσική τους κατάσταση και τα ψυχικά τους αποθέματα και έφτασαν όλοι κορυφή!

Είναι η τέταρτη χρονιά -πρώτη μετά την πανδημία- που το σχολείο οργανώνει τη συγκεκριμένη δραστηριότητα.

Υποστηρικτές της προσπάθειάς τους εκτός από τους εκπαιδευτικούς που συνόδευσαν, ήταν μέλη του ορειβατικού συλλόγου Λάρισας που δέχθηκαν με θέρμη την πρόσκληση. Υποσχέθηκαν επίσης ότι θα είναι κοντά μας σε μελλοντικές εξορμήσεις και νέες διαδρομές.

Τα μέλη του Ορειβατικού Συλλόγου Λάρισας που συνόδευσαν την αποστολή ήταν οι Καραμπούζης Χρήστος, Δημόκας Νίκος και Ζάχος Γιάννης.

Συνοδοί καθηγητές: Νικολάου Πολυξένη (αρχηγός), Κρίτσα Αριστέα, Μπαβέτσιας Αχιλλέας, Παλάτος Χρήστος, Τσιάρας Νίκος.

Το σχολείο ευχαριστεί πολύ όλους και συγχαίρει ιδιαίτερα τους μαθητές.

Tags: , ,