Στα Ιωάννινα και στο Μέτσοβο πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου του σχολείου μας  στις 11 και 12 Απριλίου 2019. Κατά τη διάρκεια της  1ης ημέρας τα παιδιά μετέβησαν  στο Μουσείο του Βρέλλη και το νησάκι των Ιωαννίνων όπου ξεναγήθηκαν στο Μουσείο του Αλή Πασά με τα πλούσια εκθέματά του.

H επόμενη ημέρα  περιελάμβανε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό, στο  Βυζαντινό Μουσείο καθώς και στο σύγχρονο και εντυπωσιακό Μουσείο Αργυροτεχνίας  που βρίσκεται στο κάστρο της πόλης.  Κατά την επιστροφή, οι μαθητές δεν παρέλειψαν να θαυμάσουν αντιπροσωπευτικά έργα μεγάλων ελλήνων ζωγράφων του 19ου και 20ου αιώνα που εκτίθενται στην Πινακοθήκη Ε. Αβέρωφ, στο Μέτσοβο.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Γκαρά Ά., Γκουνέλα Μ. , Ζιώγα Κ.,  Ρεκούμη Χ. και  Φλώρου Ε.

Tags: , ,