Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου το πρωί, στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου έγινε η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.
Αποδίδοντας το σφυγμό και το πνεύμα της εποχής μία ομάδα μαθητών/τριών με συντονίστρια τη φιλόλογο κα. Βαΐου Ευγενία παρουσίασαν διηγήματα, ντοκουμέντα, αφηγήσεις και ποιήματα απορροφώντας πλήρως την προσοχή των θεατών. Την αφήγηση πλαισίωσαν και ολοκλήρωσαν τραγούδια από τη χορωδία και την ορχήστρα του σχολείου υπό τη διεύθυνση της μουσικού κας Κουκουλή Κυριακής.
Στο τέλος μαθητές, μαθήτριες, εκπαιδευτικοί, γονείς, κηδεμόνες και καλεσμένοι επιβράβευσαν την υπέροχη προσπάθεια, με παρατεταμένο χειροκρότημα.
Ανήμερα της επετείου, αντιπροσωπεία μαθητών και μαθητριών συμμετείχε στην πανηγυρική παρέλαση.

Βίντεο από την παρέλαση και τα τραγούδια της χορωδίας …

… και στιγμιότυπα από τη γιορτή.

Tags: ,