(Επιμέλεια Κειμένου: Κουκουλή Κυριακή ΠΕ16)

Στις  7  Nοεμβρίου 2017   πραγματοποιήθηκε στο 2ο Γυμνάσιο Λάρισας και με τη συμβολή μαθητών και καθηγητών φύτευση δέντρων και άλλων φυτών εξωτερικού χώρου στην αυλή του σχολείου. Τα δέντρα και τα φυτά ήταν ευγενική προσφορά της Υπηρεσίας Πρασίνου του Δήμου Λάρισας.

Παράλληλα φυτεύτηκαν λουλούδια και βολβοί κίτρινου κρόκου σε παρτέρια στην είσοδο του σχολείου. Οι βολβοί κίτρινου κρόκου διατέθηκαν από το Εβραϊκό Μουσείο Ελλάδος που για πέμπτη συνεχή χρονιά πραγματοποιεί το πρόγραμμα Crocus στη μνήμη του 1,5 εκατομμυρίου Εβραιόπουλων και των χιλιάδων άλλων παιδιών, που έχασαν τη ζωή τους στο Ολοκαύτωμα. Ο κρόκος ανθίζει στα μέσα του χειμώνα, κοντά στην παγκόσμια Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος (27 Ιανουαρίου) και συμβολίζει το κίτρινο άστρο του Δαβίδ, το οποίο οι Ναζί υποχρέωναν τους  Εβραίους  να  φοράνε.

Μερικά στιγμιότυπα:

Tags: , ,