Την Πέμπτη 17 Μαρτίου 2022, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας  παρακολούθησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ενημέρωση σχετικά με την παροχή Πρώτων Βοηθειών  για την αντιμετώπιση έκτακτων σοβαρών ιατρικών περιστατικών  που μπορεί να  προκύψουν στο χώρο του σχολείου. Η ενημέρωση αυτή με θέμα «Πρώτες βοήθειες-Ατυχήματα στο σχολικό περιβάλλον» πραγματοποιήθηκε στο  πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, από την πιστοποιημένη εκπαιδευτικό κλ. ΠΕ11, κα Νικολάου Πολυξένη και από τη Σχολική Νοσηλεύτρια, κλ. ΠΕ25, κα Βαλαβάνη Ασπασία.

Ειδικότερα,  παρουσιάστηκαν  αναλυτικά οι τρόποι αντιμετώπισης ατυχημάτων στο σχολικό περιβάλλον όπως αιμορραγίας, ρινορραγίας,  τσιμπημάτων από έντομα, λιποθυμίας, κρίσης πανικού, πνιγμού από ξένο σώμα, επιληψίας, λιποθυμικών καταστάσεων, διαστρέμματος, εγκαυμάτων, κ.α. Έγινε επίσης επίδειξη  ασκήσεων καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) για την αντιμετώπιση καρδιακής ανακοπής.

Tags: ,