Την Πέμπτη 17-10-19 στις 17:30 στο χώρο εκδηλώσεων του σχολείου, έγινε εκτενής ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων. Το λόγο αρχικά πήρε η διευθύντρια Γκαρά Άλκηστη η οποία ανέπτυξε ζητήματα και πρακτικές που ακολουθούνται σε σχέση με τον παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό  ρόλο του σχολείου. Ιδιαίτερα τονίστηκε, η προστιθέμενη αξία ως προς το αποτέλεσμα, της ανοικτής και συχνής επικοινωνίας των κηδεμόνων τόσο με τα παιδιά όσο και με το σχολείο. Ακολούθησαν οι κύριοι Καλτσάς (φυσικός), Μπαβέτσιας (φιλόλογος), Αγορίτσας (μαθηματικός), Παλάτος (τεχνολόγος) οι οποίοι παρουσίασαν τους τρόπους διδασκαλίας, προσέγγισης της ύλης, μελέτης και αξιολόγησης των μαθητών, στα μαθήματα των αντίστοιχων κλάδων του προγράμματος σπουδών. Η εκδήλωση έκλεισε με την παρουσίαση από τον κ. Τσιάρα (πληροφορικός) του σχολικού ιστότοπου και μέσω αυτού κάποιων εμβληματικών δράσεων (Erasmus Plus, επιμόρφωση εκπαιδευτικών Β1 επιπέδου, ενισχυτική διδασκαλία, ?) του σχολείου.

Tags: ,