Στις 7-8-9 Απριλίου 2016, πραγματοποιήθηκε το 6ο Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας υπό την Αιγίδα του ΥπουργείουDSC009064 Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, σε 17 πόλεις της επικράτειας ταυτόχρονα. Στην πόλη μας έγινε στους χώρους του μουσικού γυμνασίου.

Το σχολείο συμμετείχε με τρεις ομάδες. Μία αντιπροσωπεία της ομάδας δημιουργίας του ιστότοπου του σχολείου και δυο ομάδες με προγράμματα στο περιβάλλον scratch. Οι μαθητές μας πραγματοποίησαν με άνεση και σαφήνεια τις παρουσιάσεις των εργασιών αποσπώντας το χειροκρότημα του κοινού.

Οι υπεύθυνοι καθηγητές Νίκος Τσιάρας, Απόστολος Σιώκας και η διεύθυνση του σχολείου οφείλουν να τους συγχαρούν και δημοσίως, για την προσπάθεια και συμμετοχή τους.

Μαθητές: Γκόλαντας Ηλίας, Ζαχάκης Κων/νος-Παναγιώτης, Ζιάγγας Ιωάννης, Καράς Ιωάννης, Μότσιας Δημήτρης, Σταματιάδης Μάρκος, Χείρας Αθανάσιος, Χούρλιας Αθανάσιος,

Το παιχνίδι StarWars στο scratch μπορεί να κατέβει από εδώ. Το παιχνίδι matrix από εδώ.

Tags: , ,