Την Πέμπτη 24 Μαρτίου το πρωί, το σχολείο γιόρτασε την επανάσταση του 1821 που οδήγησε στη δημιουργία του ανεξάρτητου Ελληνικού κράτους, της Πατρίδας μας. Τη φετινή χρονιά, η γιορτή ήταν ισότιμα χωρισμένη σε δύο μέρη.

Το πρώτο, το θεατρικό όπου μαθητές και μαθήτριες με τη συνοδεία της χορωδίας και μουσικών οργάνων έφεραν στη μνήμη μας τους πρωταγωνιστές και πρωταγωνίστριες της εποχής. Φορεσιές, εικόνες, αποφθέγματα, ποιήματα, κείμενα, διάλογοι, μουσικές, ζωντάνεψαν στο μυαλό και την καρδιά των παρευρισκόμενων τη δίψα των Ελλήνων για Ελευθερία και την αποφασιστικότητά τους να πολεμήσουν, ακόμα και να πεθάνουν γι’ αυτήν.

Στο δεύτερο μέρος, το χορευτικό, 130 μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης παρουσίασαν σε άψογη εκτέλεση παραδοσιακούς χορούς της πατρίδας μας. Καταλαμβάνοντας σχεδόν όλη την αυλή του σχολείου, χόρεψαν με την καρδιά τους γεμίζοντας περηφάνια τους συμμαθητές τους, τους καθηγητές και τους γονείς τους, αποσπώντας το θερμό πιο χειροκρότημά τους.

Την επομένη, ανήμερα της επετείου, η σημαιοφόρος και οι παραστάτες συνόδευσαν τη σημαία μας στην πανηγυρική παρέλαση.

Υπεύθυνες γιορτής: Βάιου Ευγενία και Ζιώγα Βασιλική.
Υπεύθυνη χορωδίας – ορχήστρας: Γκαντάκη Μαρία
Υπεύθυνες χορευτικού: Νικολάου Τζένη και Βασιλάκου Δήμητρα.

Βίντεο και φωτογραφίες από τη γιορτή, τούς παραδοσιακούς χορούς και την παρέλαση του σχολείου.

Tags: , , , ,