Η Εθνική μας εορτή ,25η Μαρτίου 1821,εορτάστηκε από το σχολείο μας με την προβολή οπτικοακουστικού υλικού σχετικό με τα ιστορικά γεγονότα και τα πρόσωπα του Αγώνα της Ανεξαρτησίας της πατρίδας μας. Ενδιάμεσα προβλήθηκαν ένα τραγούδι του κ. Γ. Λεκάκη, καθηγητή φυσικής αφιερωμένο στην επανάσταση και τραγούδια από μαθητές με τα μουσικά τους όργανα, υπό την καθοδήγηση της κα Κ. Κουκουλή, καθηγήτρια μουσικής. Στο τέλος η σχολική γιορτή έκλεισε με παραδοσιακούς χορούς που παρουσίασαν οι μαθητές της τρίτης τάξης υπό την καθοδήγηση των γυμναστριών κα Π. Νικολάου και   κα Δ. Βασιλάκου.

Αυτό που επισημάνθηκε ιδιαίτερα στη φετινή γιορτή είναι το μήνυμα της θυσίας των ανθρώπων, άσημων και ηρώων, για την ελευθερία που είναι ένας αγώνας δίκαιος και γι΄ αυτό είμαστε υπερήφανοι. Ο αγώνας του ‘21 όπως κάθε εμπόλεμος αγώνας μετράει αμέτρητες ανθρώπινες ζωές και πολλές ακόμα αρνητικές συνέπειες και επακόλουθα που έχει ένας πόλεμος. Επομένως, όλοι μας, ειδικά σήμερα, δεν πρέπει να ξεχνάμε την ανεκτίμητη αξία της ειρήνης την οποία οφείλουμε να αποζητούμε και να προασπιζόμαστε.

Επιμέλεια γιορτής  κα Ευγ. Βάιου

Παρέλαση μαθητών

Παραδοσιακοί χοροί στην αυλή του σχολείου

Τραγούδια από την ορχήστρα του σχολείου